20 жовтня в Інституті сільського господарства Північного Сходу НААН відбулася дегустація та визначення кулінарних якостей кращих сортів картоплі вітчизняної та зарубіжної селекції.
Досліди по випробуванню сортів картоплі на Сумській сільськогосподарській станції Харківського губернського земства розпочались ще в 1911 році.
У 1911-1913 роках було проведено випробування 18 сортів картоплі переважно іноземної селекції, за смаковими якостями кращими були визнані сорти Грація, Вольтман, Меркер, Медіум.
З роками змінювався сортовий асортимент і виникала необхідність періодично проводити нові випробування сортів та визначення їх господарської придатності. В 1927 році за результатами харчової придатності кращими були визнані сорти Бове, Пам’ять Костіна, Рання Роза.
Тенденція покращення смакових якостей в селекції вітчизняних сортів зберігається і останніми роками.
У 2017 році в демонстраційному полігоні сортів Інституту сільського господарства Північного Сходу НААН було випробувано 22 сорти картоплі селекції Інституту картоплярства НААН, СНАУ та іноземної селекції (Польща, Голландія).
Зосередження картоплярства практично в умовах монокультури, а це вирощування на приватних присадибних ділянках сприяє перезараженню насаджень вірусними, грибковими і бактеріальними хворобами, що призводить до зниження врожайності, погіршення якості. Тому через певний проміжок часу необхідно проводити заміну сорту.
Наразі найбільш доцільним щодо суттєвого збільшення в короткі терміни об’ємів високопродуктивного сортового насіння є застосування сучасних біотехнологічних прийомів і методів.
Застосування культури меристемних тканин дозволяє максимально реалізувати потенціал рослин для розмноження, а також одержувати матеріал, вільний від збудників хвороб.
Важливо правильно і вдало вибрати сорт який буде адаптований до умов зони вирощування, а також з добрими смаковими та кулінарними якостями.
Для визначення смакових якостей картоплі врожаю 2017 року були відібрані сорти її селекції Інституту картоплярства НААНи (Глазурна, Скарбниця) з урожайністю 36,4 та 38,2 т/га, сорти Сумського національного аграрного університету – Дієтична, Студентська з урожайністю 25,2 та 26,0 т/га, а також було задіяно 8 селекційних номерів та Сорти Тайфун (Польща) і Пікассо (Голландія), які мали урожайність 35,5 та 38,8 т/га відповідно.
Усіх споживачів картоплі цікавить передусім якість бульб, які використовуються для харчових цілей.
Сам показник якості досить місткий, тому ми розглядали смакові якості та кулінарні характеристики сортів.
Смакові якості картоплі визначали за дев’ятибальною шкалою оцінювання.
В результаті проведеного заходу дегустаційна комісія визначила найкращим за смаковими якостями ранньостиглий сорт Глазурна, бульби рожеві, м’якуш кремовий. Селекційні номери СНАУ розмістились на 2-6 місцях, сорти зарубіжної селекції Пікасо, Тайфун – на 7 і 9 місцях відповідно.
В Інституту сільського господарства Північного Сходу НААН задіяна біотехнологічна лабораторія по вирощуванню оздоровлених рослин картоплі in vitro сортів Слов’янка, Щедрик, Скарбниця, Тирас, Гончарівська, Студентська, Смуглянка. Дослідження з цими та іншими сортами продовжуватимуться і в подальшому.